Ana SayfaTürkiyeYolların Ata abisi ve Esadaş'ın hikayesi

Yolların Ata abisi ve Esadaş’ın hikayesi

Bayram tatilinin gelmesi ve yaz tatilinin yaklaşması sebebi ile gündemde olan şehirler arası toplu taşıma hizmetleri, tur organizasyon firmaları ve sektör hakkında bilgi edinmek için duayen isim Esadaş Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ata Şenpolat’ın görüşlerine başvurduk.

Esadaş Turizm Onursal Başkanı Ata Şenpolat, sektörün yaz tatilinden beklentilerini değerlendirdi. Bazı bölgelerdeki zorlu yol şartları nedeniyle ilk başta bekledikleri hareketliliği yakalayamadıklarını söyleyen Şenpolat, son birkaç günde, biletlere yoğun talep oluştuğunu ifade etti.

Karayolu yolcu taşıma sektörünün en hareketli olduğunu dönemlerden biri olan Bayram tatilinde, sektörün beklentilerini değerlendiren Esadaş Turizm Onursal Başkanı, “Otobüsçüler olarak işlerimizin yeni yeni hareketlilik kazandığı şu sezonda bayram ve yaz tatilinin sektörümüze bir hareketlilik getirdiği bir gerçek. Ülkemizdeki bazı bölgelerde kış şartlarının çok ağır geçmesi sebebiyle ilk başta beklediğimiz hareketliliği yakalayamamıştık. Fakat havaların düzelmesi ile son üç, dört günde biletlere yoğun bir talep oluştu” dedi. 

Biletlere gelen yoğun talebi memnuniyetle karşıladıklarını ve yolcularına daha iyi hizmet vermek için bütün personellerini seferber ettiklerine dikkat çeken Ata Şenpolat, “Müşterilerimizin memnuniyeti için gerekli bütün önlemleri aldık” dedi.

Fiyat istikrarını bozmak sektöre bir şey kazandırmaz”

Esadas Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Şenpolat konuşmasına şöyle devam etti: “Sektör olarak maliyetlerimizin arttığı bu dönemde, köprülere ve otoyollara yapılan zammı da göz önüne alarak söylüyorum. Bazı firmaların zaten yetersiz olan bilet fiyatlarında indirime gitmesine bir anlam veremiyorum. Fiyat istikrarını bozmak sektöre bir şey kazandırmaz. Rekabetin yapılacağı tek platform kaliteli ve güvenli yolculuk olmalı. Biz kaliteli hizmetten ödün vermeden işimize odaklandık. İşimizi en iyi yapmanın peşindeyiz.

Kimdir Ata Şenpolat Kısaca kendinizi tanıtabilirmisiniz 

1934 Erzurum’un Tortum ilçesi Yukarı Sivri Köyü’nde dünyaya geldim. Evliyim, 2 oğlum ve 4 torunum var. Ulaştırma sektörüne 17 yaşından itibaren hizmet etmekteyim.

ESADAŞ Fikri nasıl ortaya çıktı

17 yaşımda Erzurum’dan çalışmak için Ankara’ya geldim ve bu zaman zarfında gitmediğim ülke kalmadı.Turist taşımacılığı işini yaparken  artık kendi memleketime hizmet etmek için rotamı Erzurum’a çevirdim,ilk adı ESDADAŞ olan çok ortaklı firmam  Erzurum’da bulunan Dadaş firması tarafından mahkeme kararı ile Dadaş ismini kullanmam yasak edilince ESDADAŞ olan firma ismini ESADAŞ olarak çevirmek zorunda kaldık ve 1983 yılından beri halkımıza Esadaş olarak hizmet vermekteyiz.

Otobüsle yolcu taşımacılığının Türkiye’deki durumuna ilişkin neler söylersiniz?

Otobüs işletmeciliği insan taşımacılığında Türkiye’nin bel kemiği. Yolcu taşımacılığının yüzde 90’ı karayoluyla yapılıyor. Bunun yarısını da otobüsler oluşturuyor. Sektör yılda 7 bin 500 civarı araçla 210-220 milyon yolcuyu bir yerden bir yere taşıyor. Bu çapta bir taşıma başka bir ülkede yok. Almanya’da karayoluyla yolcu taşıma oranı yüzde 85’tir ama oradaki rakamın neredeyse tamamını bireysel otomobiller oluşturur. 

Turizm çok iyi olacak ama..

2019’da turizmin çok iyi geçeceğini söyleyen Şenpolat, “Çok iyi bir turizm hareketliliği yaşayacağız. 50 milyon bandını 7 ayda geçeriz ve daha nitelikli turist gelecek. Ama taşımacılar yine çok para kazanamayacak. Çünkü şu anda gün geçiriyorlar, desinler diye iş yapıyorlar. Para kazanacağım diye iş yapan yok. Turizm taşımacısının, kendine gelmesi, ticaret yaptığını ve insan taşıdığını bilmesi lazım. İnsanları yanlış yönlendirmekten vazgeçilmeli. Derneklerin yapısının da değişmesi gerekiyor. Tüm yolcu taşımacılarının bir araya gelerek bir güç olması lazım. Her taşımacı grubu kendi için çaba gösteriyor ama kalıcı çözümler üretilemiyor. Ama bir yandan da büyük firmalar iflas ediyor. Kişisel mutluluklar yaratılıyor sadece. Şimdiye kadar TÜRSAB’ı çözüm üretmek için kullanmadılar. Bu yanlıştı. Sektörün toparlanması lazım. Birilerini kurtarmak adına hareket edilmemeli. Turizm taşımacılığı 2020 yılından sonra iyi olacak. Çünkü bu süreçte çok elenme olacak. Sektör gerekenden fazla borçlu. Bir kısmı ilginç, farklı kiralamalara yöneldiler nefes almak için. Turizm çok iyi olsa da ekonomi bu kadar iyi olmayacak. Para akışı, kazançlar o kadar olmayacak. Birçok oyuncu gidecek. Şu anda modelli araba yok sektörde. Olanlar da Havaist’te” dedi.

Çok Yönlü Bir insansınız yaptığınız çalışmalardan söz edermisiniz

Turizm Taşımacılığında yaklaşık 17 yaşımdan beri bu sektörün içerisindeyim bu işin diğer kolları olan yol boyu konaklama tesisleri,  Otelcilik ve Akaryakıt işleri ile uğraşmaktayım.

Eğitim Hayatınızda nasıl bir öğrenciydiniz

Her zaman çalışkan ilkeli ve cesaretli biri idim çocukluğumda öğrencilik hayatımda disiplin üzerine kuruludur.

Kısa sürede büyüyen turizm taşımacılığı hakkında düşünceleriniz 

Bu büyüme dışarıdan gözüktüğü gibi hızlı olmadı 1956 yılından itibaren başlayan bir serüven .

İyi turizm taşımacılığı için otogarda da işler iyi olmalı

Otogar iyi olur da arabalar oraya çekilirse, turizm tarafı gerçek turizm taşımacısına kalırsa hem kalite artar hem fiyat anlamında da biz para kazanmaya başlarız. İki taraf da iyi olduğunda işler iyi gidiyor, ama bir taraf kötü gidince işler çıkmaza giriyor. Benim 1000 liraya beğenmediğim işe otogarın aracı, boşta kaldığı için 500 liraya gidiyor. Turizmdeki gelişme otogar ile bağlantılı.

Şirketinizde Yeni Mezunlara ve öğrencilere iş İmkânı Sunuyormusunuz

İş alımlarımızda genellikle gençlerimizi tercih ediyoruz çünkü işletmelerde gençler gibi kendini yenileyip pekiştirmeli.

İş Alımlarında En çok neye dikkat ediyorsunuz

Hizmet sektöründe çalıştığımız için ilk önceliğimiz, Güler yüzlü,mutlu bir personel iş yerine mesai doldurmak için değil  mutlu olarak gelen bir personel isteriz.

Çok yoğun bir tempoda koşturuyorsunuz işten arta kalan zamanları nasıl değerlendiriyorsunuz

Ben şu an 85 yaşındayım halen büyük bir keyifle çalışmaktayım işten arda kalan zamanımı ailemle torunlarımla beraber geçiririm.

Başarılarınızı Daim kılmak için kendinizi nasıl donatıyorsunuz

Disiplin, disiplin, disiplin.

Girişimçi biri olarak genç girişimcilere önerileriniz var mı?

Sevdiğiniz işi yapmanız çok önemlidir sevdiğiniz +Disiplin sizi başarıya götürür.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz