Ana SayfaTürkiyeYönetmen Mustafa Karadeniz Atatürk Üniversitesi'nde

Yönetmen Mustafa Karadeniz Atatürk Üniversitesi’nde

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen 15. Uluslararası Kar Film Festivali kapsamında  gerçekleştirilen etkinliklerde yönetmen Mustafa Karadeniz, öğrencilerle buluştu.

Mustafa Karadeniz: Hikaye Sarıkamışta yaşanmış gerçek bir hikaye

Güzel Sanatlar Fakültesi Gösteri Sanatları Merkezinde gerçekleşen etkinlikte yönetmen ve yapımcı Mustafa Karadeniz, Atatürk Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi. Çınar filmi gösteriminin de yapıldığı söyleşide filmin gerçek bir yaşam mücadelesini anlattığını dile getiren Karadeniz, ‘Hikayenin yüzde 70’i benim yaşadığım, yüzde 30’u ise Sarıkamış’ta yaşanmış  gerçek bir hikaye. Sarıkamış’ın soğuğunda ilkokul birinci sınıftan beşinci sınıfa kadar annem beni her gün 3 kilometre sırtında taşımış. Bu film tek bir annenin  bile gönlünde ışık yaksa bana yeter, benim bütün gayem bu’ şeklinde konuştu.

Mustafa Karadeniz: Çekimler çok zordu

Çekimlerin çok zor şartlar altında gerçekleştiğini anlatan Mustafa  Karadeniz “Çekimleri Sarıkamış’ta eksi 45 derecede gerçekleştirdik. Çekim sırasında 2  kere donma tehlikesi geçirdik. Bazen vazgeçmeyi, bırakmayı bile düşündüm. Ama bu zorlukları görünce “insanlar burada nasıl  yaşıyorlar, hangi mücadeleleri veriyor, bunu tüm dünyaya göstermem lazım” motivasyonuyla  filmi tamamladık’ dedi.

Birçok klip ve reklam çalışması bulunan Mustafa Karadeniz, gönlünde yatan aslanın sinema olduğunu belirtti. Karadeniz, yönetmenliğini yaptığı ilk sinema filmi olan Çınar’ın, Kültür Bakanlığı ve Türk Hava Yolları tarafından desteklendiğini ve gerek ulusal gerek uluslararası birçok ödül aldığını ifade etti. 

Söyleşinin ardından yönetmen Mustafa Karadeniz’e  Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Abdulkadir Atik tarafından ödül takdim edildi.

Kars’ın Sarıkamış  İlçesi’nde yaşayan bir çiftin engelli çocukları ile hayat hikayesini  anlattı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz