Ana SayfaDünyaYunan Başbakanı Miçotakis'ten Türkiye'ye modası geçmiş meydan okumalar!

Yunan Başbakanı Miçotakis’ten Türkiye’ye modası geçmiş meydan okumalar!

Yunanistan Başbakanı seçilen Miçotakis soluğu Kıbrıs Rum Yönetimi’nde aldı. “Yunanistan dış politikasının en üst stratejik talebi Türk işgaline son verilmesidir. Modası geçmiş garantiler kaldırılmadan Kıbrıs sorununun çözümünün manası yok” diyen Miçotakis’e tepki açıklamaları peş peşe geldi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in Güney Kıbrıs’ı ziyaretinde yaptığı açıklamaların kendilerini üzdüğünü söyledi.

Başbakan Tatar, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan ve beraberindekileri kabul etti.

Heyeti kabulde Miçotakis’in Güney Kıbrıs’ı ziyareti ile ilgili açıklamalar yapan Tatar, “Kıbrıs’ın gerçeklerini göremiyorlar. Kıbrıs da güya sadece bir halk vardır o da Rum halkı. Kıbrıs Türk halkının haklarından, çıkarlarından, menfaatlerinden ve hassasiyetlerinde haberleri yok gibi bir açıklama yaptılar ve Kıbrıslı Türkler olarak bizim bunlara olumlu bakmamız mümkün değildir. Biz yolumuza devam ediyoruz. Bu yolumuz da KKTC yoludur” dedi.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne resmi ziyaret gerçekleştiren Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in, “Yunanistan dış politikasının en üst stratejik talebi Türk işgaline son verilmesidir” sözlerine tepki gösterdi.

Özersay, Bakanlar Kurulu sonrasında toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, “Yunanistan başbakanının sarf ettiği sözlere ilişkin değerlendirme yapmak istiyorum.Yunanistan başbakanının açıklamaları çağ dışı. Doğu Akdeniz’de yasa dışı faaliyet arıyorsa, Kıbrıslı Rumlar tarafından tek taraflı ve Türklerin haklarının gasp edildiği yapılan faaliyetlere baksınlar” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz