Ana SayfaTürkiyeYurtdışı borçlanmasında önemli değişiklikler oldu

Yurtdışı borçlanmasında önemli değişiklikler oldu

Yurtdışı borçlanması ile ilgili değişiklikler geçen hafta Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu değişikliklerin 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren uygulanacağı belirtildi. Akşam gazetesi yazarı Okan Güray Bülbül, bu konu ile ilgili önemli bilgileri kaleme aldı.

Yurtdışı borçlanmasındaki en önemli değişikliğin borçlanma bedelinin yükselmesi olduğunu ifade eden Okan Güray, “Bu yıl itibarıyla en düşükten yurtdışı borçlanması yapacak bir kişi gün başına 27.28 TL ödemek durumunda. 1 Ağustos itibarıyla bu rakam günlük 38.37 TL olacak. Yani yüzde 40 artacak. Bir kişinin 1 Ağustos’tan önce dilekçe vererek 15 yıllık yurtdışındaki çalışmasını borçlanması halinde ödeyeceği tutar 147.340 TL iken, bu tarih ve sonrasında 207.198 TL’ye yükselecek.” dedi.

Yurtdışı borçlanması yapacak kişilerin Türkiye’de hiç çalışması yoksa yine Bağ-Kur’lu sayılacağının altını çizen Okan Güray, yazısında “Bu konuda bir değişiklik yok. Ancak Türkiye’de en son 4/b’lı yani SSK’lı çalışması olan bir kişi, borçlanma yaptığında bu günler SSK’lılığına ekleniyordu.” bilgilerine yer verdi.

Okan Güray, 1 Ağustos sonrası yurtdışı borçlanmalarının tamamı Bağ-Kur’lu sayılacağı için, Türkiye’de memur veya işçi olarak çalışması bulunan kişilerin, aylık miktarlarında ve emekli olunması için gerekli gün sayısında farklılıklar olabileceğini yazısına ekledi.

Akşam yazarı Okan Güray, “Türkiye’de memur olarak çalışması bulunan ve daha sonra yurtdışı borçlanması yapan bir kişi, borçlanmasının her üç yılı için bir derece ve her yılına bir kademe kazanıyordu. Söz konusu değişiklik sonrası borçlanmalar 4/b’li olarak sayılacağı için yurtdışı borçlanması yapan bir kişi borçlanmayla derece ve kademe kazanamayacak.” ifadelerini kullandı.

Haber: Birsen Balcı

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz