Ana SayfaTürkiyeYusuf Ziya Özcan'dan Boğaziçi yorumu: Elitist ve daha farklı değerlere sahip olduğunu...

Yusuf Ziya Özcan’dan Boğaziçi yorumu: Elitist ve daha farklı değerlere sahip olduğunu düşünüyorlar, bu düşünce yanlış. Artık ‘AK Parti’ üniversiteleri var!

Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu (PİK) Eğitim Politikaları Başkanı Yusuf Ziya Özcan, KARAR TV'de Yıldıray Oğur, Elif Çakır ve Ahmet Taşgetiren'in sorularını yanıtladı

Yusuf Ziya Özcan, katıldığı KARAR TV yayınında Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan gelişmelere ilişkin çarpıcı yorumlarda bulundu.

Özcan “Boğaziçi yıkılsa da Erdoğan kararından vazgeçmez. İstifa etmeli ama Erdoğan buna izin vermez. Çünkü Erdoğan Prof. Dr. Melih Bulu’dan söz almıştır” diye konuştu. 

Türkiye de Boğaziçi de yıkılsa

Özcan, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektör krizi ile ilgili YÖK’ün bir adım atıp atmayacağı konusu ile ilgili şunları söyledi:

“Maalesef, şimdiki YÖK Başkanı ile Cumhurbaşkanı’mızın arasında ilişki çok yakın. Eski dostluğa dayanan ilişkiler söz konusu. Yekta Hoca’nın, Cumhurbaşkanı’mıza ‘Bu aday uygun değil’ gibi bir söylemde bulunmasını uygun görmüyorum. Cumhurbaşkanı’nımızın daha önceki icraatlarına baktığımızda da kararını çok değiştirmediği biliniyor.

O alanda inat edecektir. Türkiye yıkılsa Cumhurbaşkanı’mızın kararından döneceğini zannetmiyorum. Tabii YÖK bağımsız olsaydı bu karar değişebilirdi. YÖK, listedeki farklı adayların uygun olacağını Cumhurbaşkanı’mıza söyleyebilirdi. Şimdiki Cumhurbaşkanı’mıza o da fayda etmezdi. Hiçbir şekilde fikrini değiştiremezdiniz…Boğaziçi yıkılsa da Cumhurbaşkanı bu kararda duracaktır. “

YÖK kaldırılmalı mı?

Elif Çakır’ın ‘YÖK, kaldırılmalı mı’ sorusunu cevaplayan Özcan, şunları kaydetti:

“Tabii, tabii. İnşallah Gelecek Partisi olarak ilk yapacağımız şey. YÖK’ün problemi yetkilerinin çok fazla olması. Ve bunların zalimce uygulanması. YÖK’ün bazı uygulamaları olmasaydı… YÖK, bugünden fazla ve olumlu hizmet edebilirdi. Ama o yetkiler verilmiş, gelenler de o yetkileri kullanmak istemiş. Kullanıldığı zamanda garip şeyler olur. Bir defa mantık yanlış. Bütün üniversitelere bir gömleği giydirmek, yapılacak en kötü şeylerden bir tanesi. Bırakın, kabiliyeti olan üniversiteler öne çıksın, daha çok çalışmalar yapılsın. Olmayanlar da öğrenci yetiştirsin, bilgiyi aktarsınlar. Neden bütün üniversitelerden aynı şeyi bekleyelim ki…

Mesela niye üniversiteleri birbirini kopyası yapıyoruz? Bırakın, bazı üniversiteler de değişik olsun… Bu Boğaziçi için de geçerli. Bir üniversitede de eleştirsin sizi. Rektörünü başka bir gruptan atayın. Eğer böyle olsaydı, bugün olumlu bir manzara ile karşılaşacaklardı. İnsanlar, o zaman Cumhurbaşkanı’mızı takdir edeceklerdi. Eğer AK Partili bir isim rektör olmasaydı, memleketin yarısından fazla Cumhurbaşkanı’na teşekkür edecekti. Karanlığa gidiyoruz da illa zifiri karanlığa gitmemiz gerekmiyordu.”

Bulu’ya tavsiyem

Yıldıray Oğur’un “Yeni rektör Melih Bulu’ya ne tavsiye edersiniz?” sorusu üzerine Özcan “İstifa etmesini tavsiye ederim ama istifa ettirmezler. Cumhurbaşkanı’mız ondan söz almıştır. Bana da Abdullah Gül tarafından yapılmıştı, ‘Bu 4 sene içinde kesinlikle istifa etmeyeceksin hocam’ diye. İstese bile ona müsaade edilmeyecektir. Cumhurbaşkanı’mızın iradesi devam edecektir” cevabını verdi.

Şehir’i kapatacağı 2 yıl önce belliydi

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasını hatırlatarak “Bu memlekette üniversiteler kapatılıyor” diyen Özcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili de çok çarpıcı bir iddiayı dile getirdi.

Başarı bir üniversitenin küçük bir mali problem nedeniyle kapatıldığını belirten Özcan “Şehir Üniversitesi’ni bıraksaydılar; 3 ya da 4 ayda mali sorunlar da halledilecekti. Siz bunu niye kapatıyorsunuz? Daha önce de size anlatmışımdır. Cumhurbaşkanı’nı yurtdışında bir ülkede programı var. Bir grup Türk öğrenci de Cumhurbaşkanı’mızı karşılamaya gidiyor. Cumhurbaşkanı’mız, bu öğrencilerin Şehir Üniversitesi’nden olduğunu öğrenince ‘Yakın zamanda üniversiteniz kapatılacak’ diyor. Bu olay, Şehir’in kapanmasından 2 yıl önce yaşanmıştı. 2 yıl dikkatinizi çekerim” ifadelerini kullandı.

Yusuf Ziya Özcan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşananlar tamamen hayal kırıklığı. Çünkü ileriye gideceğimize gün geçtikçe geriye gidiyoruz.

YÖK Başkanı olduğum dönemde, Erdoğan ‘Yetkilerimi kullanıyorum, hocam siz de yetkileriniz çerçevesinde hareket edin’ dedi.

YÖK, rektör adaylar için bilgi toplamıştı fakat son söz Erdoğan’a ait. Erdoğan, karar verdiyse YÖK’ün bilgilerinin önemi kalmıyor. YÖK tabii ki kaldırılmalı, Gelecek Partisi olarak YÖK’ü kaldıracağız. YÖK’ün en büyük problemi; yetkilerinin çok olması.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yurtdışı ziyareti sırasında Şehir Üniversitesi öğrencilerine “Yakın zamanda üniversiteniz kapatılacak” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi’nin elitist olduğunu düşünüyorlar. Daha farklı değerlere sahip olduğunu düşünüyorlar. Fakat bu düşünce yanlış. Üniversiteler o kadar siyasallaştı ki… Allah aşkına neyi konuşuyoruz? Artık ‘AK Parti’ üniversiteleri var!

Üniversitelerdeki kalitesizliğin en büyük nedeni; liyakatın olmaması. Lisan bilmeyen hocalar, üniversitelere yerleştirildi. Bir de tarikatlar faktörü var.

İstifa etmeli fakat Erdoğan buna izin vermez. Erdoğan, Bulu’dan söz almıştır. “

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri