Ana SayfaTürkiyeZafer Arapkirli: Silah edinme 'özgürlüğü'

Zafer Arapkirli: Silah edinme ‘özgürlüğü’

Zafer Arapkirli Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşesinde, Çankaya Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Ceren Damar Şenel’in bir öğrencisi tarafından öldürülmesi üzerinden, silaha erişimin kolaylığını eleştiren bir yazı kaleme aldı.

Sorumsuzca silahlanmanın önüne geçilmediği takdirde daha çok canın bu şekilde yitirileceğine değinen Arapkirli “İnsanların ateşli silahlara erişimi bu kadar kolay olmasa, bu cinayet de başkaları da bu kadar kolay işlenemeyecekti” dedi.

Kim haklı, kim suçlu tartışması yapılmasının, ölenin anısına saygısızlık olduğunu belirten Arapkirli, çağdaş toplumda ‘bireysel silah kullanma hakkı’ diye bir hakkın olamayacağını savundu.

Arapkirli, güvenlik güçleri ve resmi kamu görevlileri dışında bazı meslek gruplarının ve iş adamlarının silah edinebilme haklarını eleştirerek “Sorduğunuzda sürekli tehdit altında olduklarını gerekçe gösteriyorlar, peki devlet neden tehlike altındaki vatandaşını korumuyor? Efendim devlet yetişemiyor. Peki, neden herkesin böyle bir hakkı yok, devlet güvenliği sağlayamıyorsa o zaman herkesin silaha eşit erişim şansı olsun, neden sadece bazı mesleklere ve kişilere ayrıcalık tanınıyor?” şeklinde konuştu.

Britanya’da polislerin bile belirli alanlar dışında silah taşımasının yasak olduğuna vurgu yapan Arapkirli, bizde ise durumun tam tersi olduğunu ve sınırsız silah taşıma özgürlüğü bulunduğunu ifade etti.

Arapkirli, silahlanmanın önüne geçilememesi durumunda, tarihe ‘kendini salakça yok eden bir millet’ olarak kaydedileceğimizi söyledi.

Haber: Enes Şimşek

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz