Ana SayfaTürkiyeZafer Mutlu medyaya dönüyor! Zafer Mutlu ve Kerem Alkin'in ortak noktası

Zafer Mutlu medyaya dönüyor! Zafer Mutlu ve Kerem Alkin’in ortak noktası

Araştırmacı-yazar Fatih Şahintürk Zafer Mutlu ile Kerem Alkin’in kesişen hikayelerini yazdı:

Haber 1: Babıali’nin gedikli isimlerinden Zafer Mutlu, oksijen isimli haftalık bir gazete çıkarıp medyaya geri döneceğini açıkladı.

Haber 2: Sabah gazetesi köşe yazarı ekonomist Kerem Alkin büyükelçi olarak atandı.

Birbiriyle ilgisiz iki haber gibi görünse de aynanın arkasına hakim olan kişiler için durum biraz farklı…

Nasıl mı?

Anlatalım…

Zafer Mutlu ile Kerem Alkin’i aynı haberde buluşturan ortak payda TESEV ve Bilgi Üniversitesiydi.

KEREM ALKİN BABA DOSTU CAN PAKER’İN HİMAYESİNDE

Daha eski olduğu için TESEV’den başlayalım…

TESEV, Eczacıbaşı Topluluğunu kuran Nejat Eczacıbaşı tarafından 1966’da Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyeti Derneği olarak kurulan bir Sivil Toplum Kuruluşudur.

Yaklaşık 30 yıl sonra 1993’te Nejat Eczacıbaşı Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyeti Derneği’ni vakıflaştırmak için harekete geçti ancak ömrü vefa etmedi.

Nejat Eczacıbaşı’nın vefatının ardından oğulları Bülent Eczacıbaşı ve Faruk Eczacıbaşı, aynı dönemde bir think thank kuruluşu kurmak için çalışmalar içinde bulunan Feyyaz Berker, Can Paker ve İshak Alaton ile bir araya gelince 1994 yılında TESEV, yani Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı doğmuş oldu.

Ekonomist Kerem Alkin ve Emre Alkin kardeşlerin babası Hayri Erdoğan Alkin de TESEV’in 16 numaralı kurucusuydu ve Can Paker’in yakın arkadaşıydı.

Yani Can Paker, Kerem Alkin ve Emre Alkin kardeşler için baba dostuydu.

Kerem Alkin, 15 Temmuz’dan kısa süre önce Yeni Şafak gazetesinden ayrılarak Sabah gazetesine transfer oldu.

Aynı zamanda 26 Mart 2015 tarihinden beri Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekan yardımcısı ve öğretim üyesi olan Kerem Alkin, Türkiye Varlık Fonu kurucu yönetim kurulu üyesiydi ancak 11 Eylül 2018’de bu görevi sona ermişti.

12 Haziran 2020’de Halkbank yönetim kurulu üyesi de seçilen Kerem Alkin, Dışişleri Bakanı Volkan Bozkır tarafından OECD Daimi Temsilciğine atanarak büyükelçi oldu.

SOROS’LA TANIŞMA, AÇIK TOPLUM VE TESEV

Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas’ın kayınçosu, Pelikan Vakfı yönetim kurulu üyesi Nafiz Can Paker, 1997 yılında TESEV Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Bülent Eczacıbaşı’dan aldı ve istifa edeceği 2015 yılına kadar 18 yıl bu görevi sürdürdü.

Bugün adı çok zikredilen George Soros da 1999’da ilk defa Türkiye’ye geldi Can Paker ile tanıştı.

Peki, Soros kimin davetlisi olarak Türkiye’ye gelmişti?

O dönem Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti başkanı olan Güler Sabancı’nın davetiyle…

1993’te Halis Komili’nin TÜSİAD yönetim kurulu başkanlığı döneminde Can Paker ile Güler Sabancı birlikte çalışmıştı.

1997’de Güler Sabancı Can Paker’i, Sabancı Üniversitesi mütevelli Heyetine almıştı.

Soros, kısa süre sonra yine Güler Sabancı’nın ve Sabancı Üniversitesi’nin davetiyle yeniden Türkiye’ye geldi. Bu kez konu “Açık Toplum’du.

O dönem Yeni Şafak gazetesi köşe yazarı olan Mehmet Barlas, Soros’un ikinci ziyaretini şöyle yazmıştı:

“Önceki gece, ‘Para Sihirbazı’ diye bilinen George Soros’la birlikteydik. Ama karşımızda, dünya borsalarının en parlak yıldızı kimliğiyle değil, ‘Açık Toplum’ uğruna yüzlerce milyon dolar harcayan ‘köktenci-demokrat’ hüviyeti ile bulunmaktaydı.

Biz önceki gece George Soros’la, ‘Açık Toplum’u tartışmak için, Can Paker’in ev sahipliğinde beraber olduk.

Paker’in yönetimindeki TESEV, Soros Vakfı’ndan Türkiye’de en fazla katkı alan kuruluş. Bunun yanında Ayşen Özyeğin’in ‘Ana-Çocuk Eğitimi’ çalışmaları yapan vakfı, Bilgi Üniversitesi’nin ‘Medyakronik’ internet sitesi de Soros Vakfı’nın desteklediği kuruluşlar arasında.

Ama sanmayın ki, Soros Vakfı, bir parasal katkıda bulunup, bir kurumu yaşatıyor. Katkının şartı, Soros Vakfı’nın verdiği miktar kadarının, o kuruluş tarafından da (Matching) sağlanması.

Yani sadece Soros’a güvenerek, şeffaflık, eğitim veya özgür medya konusunda yola çıkamazsınız. Sizin de mutlaka öz-kaynağınız olmalı.

İshak Alaton, Güler Sabancı, Taha Akyol, Prof. Eser Karakaş, Ali Koç, Prof. Ayşe Buğra Kavala, Akın Öngör, Cem Boyner, Cem Duna, Cüneyt Zapsu, Bülent Eczacıbaşı gibi isimlerin de katıldığı gecede, Soros’la ‘Açık Toplum’ kavramının içeriğini uzun uzun tartıştık. Bu arada, Amerika’da henüz piyasaya çıkmamış olan ‘On Globalization’ kitabını, imzalayıp, hepimize dağıttı Soros.”

George Soros ile Can Paker dostluğu kısa sürede temin edildikten sonra 2001’de Açık Toplum Enstitüsü kuruldu ve TESEV, Açık Toplum Enstitüsü üzerinden fonlanmaya başlandı.

Açık Toplum’un TESEV’i fonlaması 2012 yılına kadar devam etti.

Açık Toplum Enstitüsü, 2008’de vakıflaşma sürecine gitti ve 1 Ocak 2009 tarihi itibariyle Açık Toplum Vakfı adını aldı. Açık Toplum Vakfı’nın kurucuları; Can Paker, İshak Alaton, Osman Kavala ve Murat Sungar…

Can Paker, Açık Toplum Vakfı ve George Soros ile ilişiğini keseceği Haziran 2011 tarihine kadar TESEV ve Açık Toplum Vakfı yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptı.

TESEV’İN AKADEMİK BAHÇESİ BİLGİ ÜNİVERSİTESİ VE ZAFER MUTLU

Soros için Türkiye’de Sabancı Üniversitesi’nden sonra gelen üniversite ise Bilgi Üniversitesi’ydi.

2 yıllık mücadelenin ardından, TBMM’de düzenlenen vakıflar kanunu ile “korsan üniversite” statüsünden vakıf üniversitesi statüsüne geçen Bilgi Üniversitesi de 7 Haziran 1996’da Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı’nın vakıf üniversitesi olarak kuruldu.

Peki Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı’nı kim kurmuştu?

Zafer Mutlu’nun babası Latif Mutlu…

Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı, 31 Ekim 1994’de Oğuz Özerden, Latif Mutlu, Asaf Savaş Akat, Bülent Akarcalı, Uğur Alacakaptan, Toktamış Ateş, Orhun Çavdar, Lale Duruiz, Yiğit Ali Ekmekçi, Orhan Gemicioğlu, Halit Kakınç, Gülten Kazgan ve Latif Mutlu’nun çocukları Zafer Mutlu ile Serdar Mutlu tarafından kuruldu.

Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı kurucularından Oğuz Özerden, 1963’te Çankırı’da doğdu. 1980’de TED Ankara Kolejini bitirdi. 1986’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. 1986-1988 yılları arasında Yeni Asır gazetesinde çalıştı. Ardından İngiltere’ye giderek Cambrigde Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde master yaptı. 1993’te ticarete giren Özerden, kurduğu Alo Bilgi şirketiyle “0 900’lü hatların mucidi” olarak tanındı. 1994’de Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı kurucuları arasında yer alan Oğuz Özerden, 1996-2006 yılları arasında Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı olarak görev yaptı. 2001’de Açık Toplum Enstitisü Danışma Kurulunda yer alan Özerden, 2003’te ise Can Paker tarafından TESEV Yüksek Danışma Heyeti’nde görev aldı.

Aslen Malatya’lı olan Zafer Mutlu 1956’da İzmit’te doğdu. 1977’de Ankara Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Yeni Ortam, Dünya, Günaydın, Vatan gazetelerinde çalıştı.

1985 yılı Zafer Mutlu’nun hayatının dönüm noktası oldu.

İzmir’in köklü ailelerinden Bilgin Ailesi’nden Dinç Bilgin, Yeni Asır’ı Türkiye genelinde basmaya karar verince Yeni Asır Sabah gazetesi oldu ve Zafer Mutlu Sabah gazetesine transfer oldu.

Zafer Mutlu, zamanla Dinç Bilgin’in güvenini kazandı ve adeta Dinç Bilgin’in sağ kolu oldu.

1986-2002 yılları arasında Sabah gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yapan Zafer Mutlu, patronu Dinç Bilgin 28 Şubat sürecinde iflasın eşiğine gelince, 4 Ekim 2002’de ekibiyle birlikte Sabah gazetesinden ayrılarak, Aydın Doğan finansörlüğünde kurulan Vatan gazetesini çıkarmaya başladı.

Zafer Mutlu, 2008’de Vatan gazetesini Aydın Doğan’a satarak Babıali’den çekildi.

İşte o Zafer Mutlu, 12 yıl aradan sonra yeniden gazete çıkarmak için kolları sıvadı.

BİLGİ-TESEV İLİŞKİSİ

Bilgi Üniversitesi, uzun yıllar TESEV’in akademik bahçesi gibi çalıştı. Bilgi Üniversitesi’nin kuruluşundan bugüne kadar görev yapan rektörlerin nerdeyse tamamı, TESEV kurucusuydu.

Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı kurucularından ve Bilgi Üniversitesi’nin kurucu Rektörü Prof. Dr. Gülten Kazgan, TESEV’in 179 numaralı kurucu üyesiydi.

Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı kurucularından ve Bilgi Üniversitesi’nin ilk Rektörü (1996-1998) olan Asaf Savaş Akat da TESEV’in 4 numaralı kurucu üyesiydi.

Bilgi Üniversitesi’nin 1998-2001 yılları arasında rektörlüğünü yapan Prof. Dr. İlter Turan da TESEV’in 264 numaralı kurucu üyesiydi.

Can Paker’in 24 Şubat 2015’te TESEV yönetim kurulu başkanlığı görevinden ayrılmasından sonra TESEV’in yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenen Prof. Dr. Aydın Uğur da Bilgi Üniversitesi’nin 2005-2009 yılları arasında Rektörü ve TESEV’in 268 numaralı kurucu üyesiydi.

Bilgi Üniversitesi’nin 2011-2015 yılları arasında rektörlüğünü yapan Murat Remzi Sanver ise 2010-2013 yılları arasında HKEML’nin Büyük Üstadlığını yapmıştı. Murat Remzi Sanver’in, 13 Mayıs 2015’te hayatını kaybeden babası Süleyman Haluk Sanver de TESEV’in 231 numaralı kurucu üyesiydi.

TESEV’in 224 numaralı kurucu üyesi ve TESEV yönetim kurulu başkanı (1997-2015) olan Can Paker’in oğlu Kerim Paker, 3 Temmuz 2017 tarihinden itibaren Bilgi Üniversitesi mütevelli heyet üyesidir. Kerim Paker aynı zamanda Terakki Vakfı yönetim kurulu üyesidir.

Bilgi Üniversitesi’nin 2001-2005 yılları arasında rektörlüğünü yapan ve Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı kurucularından olan Lale Duruiz’in kardeşi Cüneyt Duruiz de Terakki Vakfı genel kurul üyesidir.

Bu arada Pelikan Vakfı kurucu genel koordinatörü İdris Kardaş da uzun yıllar Bilgi Üniversitesi bünyesinde çalışmış, daha sonra İstinye Üniversitesi bünyesindeki EPAM’a transfer olmuştu.

Bugün iki ismin, Zafer Mutlu ve Kerem Alkin’in isimlerini haber sitelerinde görünce gözümde canlanan mazinin kırıntıları böyleydi…

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri