Ana SayfaTürkiyeSerhat Albayrak'ın kanalında yaşanan skandala AK Parti'den tepki

Serhat Albayrak’ın kanalında yaşanan skandala AK Parti’den tepki

Müge Anlı’nın programında Zazaca konuşan birinin sözlerinin sansürlenmesine Cevdet Yılmaz’dan geldi. Serhat Albayrak’ın kanalı atv ekranlarında yaşanan bu skandala AK Parti’den gelen tepki manidar bulundu.

Programda Zazaca konuşmak isteyen kişileri konuşturmayan Müge Anlı ve ekibi, sosyal medyada büyük tepki görmüştü.

Cevdet Yılmaz’dan Müge Anlı’ya tepki

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, twitter’dan yaşanan olaya şu sözlerle tepki gösterdi:

Tüm ana diller gibi Zazaca da ana sütü kadar helaldir. Ayrıca, yapılan reformlarla tek parti ve darbe dönemlerinden kalma yasaklar kalkmış, yayın, tv, okullarda seçmeli ders, üniversitede enstitü ve yüksek lisans programları gibi pek çok adım atılmıştır.

Ayrıca, diller sadece o dili konuşanların varlığı değildir. Diller, Yaradanın ayetleri ve tüm insanlığın ortak mirası olup, herkes tarafından korunmalıdır. Bir dili bilmemeniz o dili bilinmeyen bir dil yapmaz, sadece sizin o dili bilmediğiniz anlamına gelir.

Bu tespitler ışığında; sunduğu programa Siverek’ten bağlanan ve Zazaca konuşan izleyiciyi yayından kesen ve anlaşılma imkanı olmayan bir dile müsade etmeyeceğini ifade eden Müge Anlı özür dilemelidir. Sadece ilgili şahıstan veya Zazalardan değil, tüm izleyicilerinden.

Birliğe ve kardeşliğe güçlü vurgu yapmamız gereken bir zamanda, farklılıkları çatışma sebebi yapmamalıyız. Aynı milletin fertleri olarak, demokratik bir ortamda farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak görüp, daha güçlü kardeşlik ve vatandaşlık bağlarıyla geleceğe yürümeliyiz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz