Ana SayfaTürkiyeZeytinburnu'ndaki kamu arazisi rant kapısı mı oldu?

Zeytinburnu’ndaki kamu arazisi rant kapısı mı oldu?

Zeytinburnu’nda bir kamu arazisinde önce belediye tarafından yurt yapılması için bağış kabul edildi. Sonra zamanda geriye yolculuk yapıldı. Bağış maddesi değiştirilerek arazi AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Seyyidnizam Eğitim Vakfı’na yurt ve otopark yapımı karşılığı işletme hakkı 30 yıl süreyle ihaleyle verildi. Şimdi vakıf yurdu AK Parti’ye yakınlığıyla tanınan İstinye Üniversitesi’ne verdi. CHP’li meclis üyeleri arazinin peşkeş çekildiğini belirterek kararların iptal edilmesi istemiyle bir önerge verdi.

Zeytinburnu’nda Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yanındaki 8 bin 90 metrekarelik belediye mülkiyetindeki araziye, Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Mustafa Rahmi Koç’un yaptığı Moment Eğitim Araştırma Sağlık Hizmetleri ve Ticaret şirketi belediye tarafından 402 kişilik öğrenci yurt binası inşaatında kullanılması şartıyla 8 Ekim 2015 tarihinde nakdi bağış yaptı. Nakdi bağış bu şartla ilçe meclisinde de kabul edildi.

İlçe meclisinde 7 Mart 2016 tarihinde oy çokluğuyla yeni bir karar alınarak nakdi yardımın şartı “yurt binası kullanımından” “yurt binası, okul ve cami inşaatında kullanılması şartına” dönüştürüldü. 9 Mart 2016’da da araziye zemin + 2 normal kat yurt binası ve altına da 3 katlı yeraltı otopark yapımı ihalesine çıkıldı. İhalede yurt yapımı ve otopark karşılığında yer altı otoparklarının 30 yıllığına işletilme hakkı verileceği belirtildi. Buna göre sadece otopark bölümü 30 yıl işletildikten sonra belediyeye devredilecekti ancak ihaleye katılan olmadı.

Dönemin ilçe belediye başkanı Murat Aydın’a ilçe meclisinde 6 Nisan 2016 tarihinde oy çokluğuyla bir ihale daha yapılması için yetki verildi. Bu ihaleye göre yurt ve otopark yapımı karşılığı bu kez yurt binasının ve otoparkın 30 yıl süreli işletilmesi ve süre sonunda da belediyeye devredilmesi maddesi yer aldı. İhaleye sadece AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen vakıflardan Seyyidnizam Eğitim Vakfı girdi ve ihaleyi kazandı. İhalede toplam yatırım bedeli 30 milyon 50 bin olarak hesaplandığı belirtildi. Sonra vakıf buraya 414 yatak kapasiteli Fatma Akbalık Kız Öğrenci Yurdu’nu yaptırdı. Şimdi de yurdun kapısına 2015 yılında 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından İstanbul’da kurulan İstinye Üniversitesi tabelası asıldı.

Zeytinburnu Belediyesi’nin CHP’li meclis üyeleri dün ilçe meclis gündemine konuyu taşıyarak önerge verdi. Önergede tahsis işleminin durdurulmasını, sözleşmenin feshini ve mülkün belediyeye iadesini isteyen üyeler ‘ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmesini arz ve talep ederiz” ifadelerini kullandı.

Mecliste söz alan ilçe belediyesi İmar Komisyonu’nun CHP’li üyesi İsmail Terzi, vakıf içerisinde AKP’lilerin ve dönemin Zeytinburnu Belediyesi Başkan Yardımcısı’nın da olduğunu belirterek özetle “Bir belediye başkanı bu araziyi Zeytinburnu halkına bağışlamak varken kendi kurduğu bir vakfa peşkeş çekiyor. Bunun içerisinde başkan yardımcısı da var. Ayrıca Yurt yapımın sponsoru sahilde yapılan Büyük Yalı projesinin sahibi. İhale bitiyor ve vakıf da İstinye Üniversitesi’ne veriyor. Sözleşmede üniversite diye de bir şey yok” dedi. Terzi’ye yanıt veren AKP grup başkanvekili Muhammet Kaynar, ihaleye sadece vakfın katıldığını belirterek belediye hiçbir masraf yapmadan bir bina kazandığını söyledi. İlçe belediyesi CHP grup başkanvekili ve CHP’li meclis üyesi Hasan Hüseyin Üsküdar ise tahsisin bir an önce iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Önerge başkanlık makamına havale edildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz