Ana SayfaTürkiyeZiraat Bankası, harcama belgelerini Sayıştay denetçilerine vermemiş

Ziraat Bankası, harcama belgelerini Sayıştay denetçilerine vermemiş

TVF’ye devredilen Ziraat Bankası’nın 3 milyon lirayı aşkın olağan dışı ödeme kayıtlarına ulaşılamadı.

Türkiye Varlık Fonu’na devredilen Ziraat Bankası’nın, aralarında AK Parti’ye yakın isimlerin de bulunduğu yönetim kurulu üyelerine yaptığı harcamalara ilişkin belge ve kayıtları Sayıştay denetçilerine vermediği orraya çıktı.

Sayıştay denetiminde, maaşın dışında ikramiye ve kredi kartı da verilen yönetim kurulu üyelerine yapılan ve olağandan 3 milyon TL fazla olan ödemelere ilişkin belgelere ulaşılamadı.

Birgün’de yer alana habere göre, Sayıştay’ın denetim raporunda, aralarında AK Partili eski Bakan Faruk Çelik ile eski AK Parti Milletvekili Mahmut Kaçar‘ın da bulunduğu banka yönetim ve denetim kurulu üyeleri ile personel için yapılan harcamalara ilişkin çeşitli bilgi, belge ve kayıtlara ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Rapordaki bilgilere göre, 27 Mayıs 2019’da yapılan banka olağan genel kurul toplantısında geriye dönük olarak 1 Ocak 2019’dan itibaren yönetim kurulu üyelerinin aylık net ücretlerinin başka kamu görevi bulunmayanlar için 19 bin 750 TL, kamu görevi bulunanlar için ise 11 bin TL, denetim kurulu üyelerinin ücretlerinin de 8 bin 900 TL olarak tespit edildiği belirtildi.

Bankada 2019 yılında dokuz yönetim kurulu üyesi ve iki denetim kurulu üyesinin görev yaptığı bildirilerek, şöyle dendi:

“Bu üyelerin tamamının uhdesinde kamu görevi olmadığı kabul edildiğinde, 2019 yılı yönetim ve denetim kurulu üyeleri için toplam 2 milyon 346 bin 600 TL gider yapılması gerekmektedir. Ancak, Banka mizanında yer alan, 810000 Hesap Kodlu Yönetim Kurulu Aylık ve Ücretleri hesabının yıl sonu tutarı 5 milyon 451 bin 396,65 TL olarak gerçekleşmiştir.

Banka yöneticileri ile yapılan görüşmelerde; yönetim ve denetim kurulu üyelerinin genel kurul tarafından belirlenen aylık net ücretlerinin yanında, üç ayda bir ikramiye aldıkları, kendilerine ayrıca giderleri banka tarafından karşılanmak üzere kredi kartı tahsis edildiği öğrenilmiştir. Hesabın ayrıntısı, denetim ekibi tarafından çeşitli iletişim yöntemleriyle defalarca talep edilmiş olmasına rağmen, Sayıştay denetim ekibiyle paylaşılmamıştır.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri