Ana SayfaTürkiyeBabacan: Yola Türkiye'de kimseyi aç ve açıkta bırakmamak için çıktık

Babacan: Yola Türkiye’de kimseyi aç ve açıkta bırakmamak için çıktık

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Bursa İnegöl İlçe Kongresi’nde gündeme ilişkin kritik değerlendirmelerde bulundu.

Ali Babacan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Benim katılabildiğim ilk kongreyi burada yapıyoruz. Kongremizin Bursa ve İnegöl için hayırlı olmasını diliyorum. Sanayiden tarıma birçok alanda bayrak bir şehirdeyiz.

Biz Bursa’ya özgürlüğün, demokrasinin sesini yükseltmeye geldik. Zenginliğin, mutluluğun sesini yükseltmek için geldik. Yargının bağımsızlığının, kuvvetler ayrılığının ve hukukun üstünlüğünün sesini yükseltmek için geldik.

Özgürlükçü bir Türkiye’nin umudunu yükseltmek için bugün buradayız. Biz bu yola toplumumuzun girdiği bu bunalım döneminden, bu şartlardan çıkartmak üzere baş koyduk.

Bu yola Türkiye’de kimseyi aç ve açıkta bırakmamak için çıktık. Çiftçi borcunu faizsiz olarak 2 yıl öteleyebilsin, mazota ödediği ÖTV’sini aynen alabilsin, gübre masrafının yarısını devlet karşılasın diye bu yola çıktık.

Esnafımız maliyetler karşısında ezilmesin, dükkanını kapatmasın, Türkiye’nin tüm çarşıları ve caddeleri canlansın diye yola çıktık.

Üretimi ve verimliliği artırmak, sanayimizin küresel rekabet gücünü en üst seviyeye çıkarmak için yola çıktık.

Emekli, maaşını daha ayın başında aldığında yok olmasın. Daha ayın başında ayın sonunun kahrını düşünmesin diye yola çıktık.

‘İKTİDARIN İŞ BİLMEZLİĞİ ADALETSİZLİK ÜRETİYOR’

Öğretmen adaylarımız gelecek kaygısı yaşamasın diye yola çıktık. Yeri gelmişken öğretmen adaylarımızdan da kısaca bahsetmek istiyorum. Bugünkü iktidarın iş bilmezliği sadece ve sadece adaletsizlik üretiyor. Öğretmen atamalarının son halini takip ettiniz mi bilmiyorum. KPSS harmanlanmış, hepsi birbirine karıştırılmış. 2020’deki sınav sonuçlarıyla, 2021 sınav sonuçları aynı sepete atılmış. Adeta farklı alanlardaki, farklı gruplardaki yarışmacıların tek bir listeye dizilmesi gibi bir çalışma yapmışlar.

‘GENÇLERİN UMUDU OYUNCAĞINIZ DEĞİL

Bu nedenle 2020’de kendi alanında birinci olan bir öğretmen yerine, ertesi sene kendisinden az daha yüksek puan alıp ama sıralamada 20. olan bir öğretmenin ataması yapılabiliyor şu anda. Buradan bu kararı verenlere, başta Cumhurbaşkanı ve ilgili bakanlığa seslenmek istiyorum. Gençlerin umudu sizin oyuncağınız değildir. Yeni icatlar çıkarıp, yıllardır belirli bir sınav geleneği varken bunu bozup farklı yöntemler uygulamayın.

2020 VE 2021 KPSS sınavlarına ayrı bir takvimle ele alarak öğretmenlerimizin atamasını yapın.

Hem üniversitelerdeki kontenjanları arttırıp hem de atama yapmamak gerçekten kabul edilebilir bir şey değil. Baştan sona adaletsizlik. İşte biz yola çıkarken tüm bu adaletsizlikleri sona erdirmek için yola çıktık.

Bu iktidarın büyüklü küçüklü iş bilmez ortakları maalesef ekonomimizi batırdıkça batırıyor. İktidar partisinin kongresinin yapıldığı salona kocaman harflerle ne yazmışlardı? ‘Güven ve istikrar’ yazmışlardı. Şimdi ortada ne güven var ne de istikrar. Devletin köklü kurumları madara edilmiş durumda. Bağımsız çalışması gereken kurumlar, talimatsız iş yapamaz hale gelmiş durumda. Fakat talimatla iş yürüttükleri kurumlarda bile işler yürümüyor artık.

Zannettiler ki bu kurumların bağımsızlığını ellerinden alalım, tepelerine çökelim, istediğimizi yaptıralım sonuç alalım.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,688TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri