Ana SayfaDünyaTürk Telekom'un satışı için Araplar nabız yokluyor

Türk Telekom’un satışı için Araplar nabız yokluyor

Toplam piyasa değeri 7,2 milyar dolar olan ve son bir yılda yüzde 51 oranında değer kazanan Türk Telekom için Körfez yatırımcılar nabız yoklamaya başladı.

ABD merkezli haber kuruluşu Bloomberg, Körfez bölgesindeki yatırımcıların, bankaların elindeki yüzde 55’lik Türk Telekom hissesi için nabız yoklamaya başladığını ileri sürdü. 

Bloomberg’ün konu hakkında bilgi sahibi kişilere dayandırdığı habere göre, bankaların elinde olan yüzde 55’lik hisse için Körfez ülkelerinden yatırımcılar ilgi gösteriyor ancak Türk Telekom’un 2026’da bitecek sabit hat ve 2G lisansının uzatılmama ihtimali bir risk olarak değerlendiriliyor.

Lisansın uzatılmaması durumunda yatırımın temettülerle telafi edilmesi için yeterli zaman olmayacağı düşünülüyor.

Toplam piyasa değeri 7,2 milyar dolar olan Türk Telekom’un yüzde 55’lik hissesi yaklaşık 4 milyar dolara denk geliyor. Şirketin hisseleri son 12 ayda yüzde 51 değer kazandı. Türk Telekom’da Hazine’nin yüzde 25, Türkiye Varlık Fonu’nun yüzde 6,7’lik hissesi bulunuyor.

Türk Telekom’un yüzde 55’lik hissesi Kasım 2005’te 6,5 milyar dolara 21 yıllığına özelleştirilmişti. Lübnanlı Hariri ailesine ait Oger Telecom’un 4,75 milyar dolarlık banka borcunu ödeyemeyerek çekilmişti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri