Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde İzmit Körfezi’nde dalış yapan dalgıçlar, Dünya Çevre Günü dolayısıyla deniz dibi temizleme etkinliği gerçekleştirdi.
Karamürsel Su Sporları ve Dalış Sporları Kulübü (KARSAD), Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Karamürsel Belediyesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi, SS Karamürsel Su Ürünleri Kooperatifi ve Derin Saygı Dalış Topluluğu’nun katkılarıyla düzenlenen 16 dalgıç, KARSAD’ın hizmet binasında bir araya geldi. Kayacık Mahallesi.
Hacıömer Mahallesi sahiline botlarla eşlik eden dalgıçlar, kıyıdan yaklaşık 50 metre (165 feet) uzaktan suya girerek, yaklaşık 2 bin metrekare (21 bin 530 feet kare) alanda derinliğe kadar atık topladı. 10 metre.
Araba lastikleri, ayakkabılar, plastik kaplar, şişeler, teneke kutular, PET şişeler, kek kalıpları, tahta parçalar ve çakmaklardan oluşan yaklaşık 500 kilogram (1.100 poundun üzerinde) atığı kıyıya getiren dalgıçlar, suda pankart açtı. “Gelecek İçin Denizleri Korumak” yazısıyla.
KARSAD Başkanı Zeki Şirinoğlu, Türkiye’nin her yerinde “denizleri koruyun” sloganıyla ortak deniz temizliği etkinliği düzenlendiğini belirterek, anlamlı bir faaliyet yürütmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.
“Amacımız deniz temizliğinin ne kadar önemli olduğunu halkımıza anlatmak ve göstermek. Deniz bizim için hayati önem taşıyor, özellikle İzmit Körfezi. İşin içinde sanayiler var, başka faktörler var, dolayısıyla açık denize göre daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. “dedi Şirinoğlu.
Dünya Çevre Günü, çağımızın çevresel sorunlarına dikkat çekmek amacıyla her yıl 5 Haziran’da kutlanıyor. 2024 Dünya Çevre Günü, arazi restorasyonuna, çölleşmeyi durdurmaya ve kuraklığa karşı dayanıklılık oluşturmaya odaklanıyor.