Emine Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Akdeniz Parlamenterler Meclisi (AKDENİZ-PA) tarafından Sıfır Atık Projesi’ne verilen ödülü kabul ederek, bunun sadece bir başarı belgesi değil, Türkiye’nin çevre bilincine olan derin bağlılığının ve bu konuda kararlı adımlarının bir simgesi olduğunu vurguladı. Sürdürülebilir bir gelecek.
Projeyi gönüllü olarak sahiplenen, katkıda bulunan ve ileriye taşıyan tüm doğaseverler adına AKDENİZ-PA ödülünü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Birleşmiş Milletler Sıfır Atık Yüksek Düzey Danışma Kurulu Başkanlığı’nı da yürüten Erdoğan, Sıfır Atık Projesi’nin ödülle tanınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şöyle konuştu: “AKDENİZ-PA ödülünü 2015’te kabul etmekten mutluluk duyuyorum. Projeyi sahiplenen, katkıda bulunan ve gönüllü olarak yürüten tüm doğaseverler adına çünkü temiz bir geleceğe olan inancımızı her gün tazeleyen çevre kahramanları aramızda.”
Sıfır Atık Projesi’nin, aday gösterilen birçok proje arasında “Yeşil Dönüşüm” kategorisinde en iyi proje seçilmesinin ve uluslararası ödüle layık görülmesinin Türkiye için gurur kaynağı olduğunu vurguladı.
“Bu ödülü sadece bir başarı belgesi olarak değil, aynı zamanda Türkiye’nin çevre bilincine olan derin bağlılığının ve sürdürülebilir bir geleceğe yönelik kararlı adımlarının bir simgesi olarak görüyorum. Türkiye’nin doğayla uyum içinde yaşama iradesinin bu başarının gerçekleşmesine katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum. İnsanlığın ortak hayalini gerçekleştiriyor, başta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız olmak üzere Akdeniz Parlamenterler Asamblesi’ne üye tüm ülkelere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki de sıfır atık hareketinin Türkiye için çevre açısından önemli bir proje olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu: “Bir taraftan döngüsel ekonomide kazanım haline geldi ve hızla devam ediyor. Ayrıca dünya çapında bir Türk markası haline geldi, bu da bizim için önemli.”
Projenin AKDENİZ-PA’da birinci olduğunu ve ödülü First Lady adına kendisinin aldığını hatırlatan Özhaseki, şunları kaydetti: “Bizim için çok sevindirici, ayrıca 40’a yakın ülkeye hitap etme imkanımız da oldu. Orada da konuyu anlattım. Ülkemizin çevre konusunda üstlendiği projeleri doğrudan Filistin’de yaşanan trajediye değinerek, gözlerinin içine bakarak, ‘İçinizde bir nebze olsun insanlık kaldıysa lütfen ateşkes çağrısı yapın’ diyerek devam ettim. .’ Ülkemiz için çevre açısından büyük onur olan bu ödülü almak gurur verici bir an oldu. Bu vesileyle Sayın First Lady’ye de teşekkür ediyoruz.”
Sıfır Atık Projesi ödülleri
Erdoğan’ın himayesinde 2017 yılında başlatılan Sıfır Atık Projesi bugüne kadar çok sayıda ödülle onurlandırıldı. Proje, 2018 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından “Sıfır Atık, Sıfır Açlık” ödülüne layık görüldü.
Proje, 2021 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından “UNDP Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Ödülü” ve Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Habitat) tarafından “Atık Bilge Şehirler Küresel Şampiyon Ödülü”ne layık görüldü. 2022 yılında ise Dünya Bankası tarafından verilen “Akdeniz Parlamenterler Meclisi Ödülü” (PAW Ödülleri) ve “İklim ve Kalkınma Liderliği Ödülü”nü aldı.
Türkiye’yi temiz, gelişmiş ve sürdürülebilir bir ülke haline getirmek amacıyla atık oluşumunun azaltılması, geri dönüşümün teşvik edilmesi ve kaynakların korunmasına yönelik çalışmaları ile dünya markası haline gelen proje, Türkiye adına aday gösterildi ve 16. Genel Kurul’da da onurlandırıldı. Toplantı 9-10 Mart 2022’de Dubai’de yapıldı.