Orient Ekspresi Cumartesi günü Paris’ten yola çıktıktan sonra Çarşamba günü İstanbul’a vardı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, trenin Sirkeci Garı’nda mehter takımı tarafından karşılandığını söyledi.
Zürih, Viyana, Budapeşte, Bükreş ve Varna, Bulgaristan güzergahını takip eden Şark Ekspresi, 7 Haziran günü yerel saatle 16.05’te Sirkeci İstasyonu’ndan hareket edecek ve 8 Haziran günü saat 12.40’ta Türkiye’den çıkış yapacak.
Tren geçen yıl 7 Haziran ve 28 Ağustos tarihlerinde Türkiye’ye iki sefer yapmıştı. Bu yıl da iki gezi planlanıyor.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Doğu Ekspresi olarak bilinen Gezici Saray’da 48 kişinin Türkiye’ye geldiğini, dönüşte ise 38 kişinin seyahat edeceğini kaydetti.
Dönüş yolculuğuna uçakla İstanbul’a gelen yeni bir yolcu grubu katılacak. Uraloğlu, Şark Ekspresi’nin 28 Ağustos’ta ikinci seferini İstanbul’a yapacağını, 30 Ağustos’ta ise geri döneceğini sözlerine ekledi.
“1883 yılında Paris’ten İstanbul’a uzanan bir rotada seferlerine başlayan tren, Avrupa’nın çeşitli şehirlerini birbirine bağlayarak aristokratlar, iş adamları ve maceracılar arasında popüler bir seyahat rotası haline geldi” dedi.
Orient Ekspresi, uyku, dinlenme ve restoran vagonları da dahil olmak üzere 14 vagondan oluşuyor ve 17.500 Euro’dan (19.035 $) başlayan bir yolculuk sunuyor.
Orient Ekspresi, 1883 yılından bu yana çeşitli zamanlarda Paris’ten İstanbul’a geliyor. Orient Ekspresi treni, dokuz yataklı vagon, iki dinlenme vagonu, bir bar vagonu ve üç restoran vagonu olmak üzere toplam 15 vagondan oluşuyor. Tarihi trenin ilk yolculuğu Strazburg İstasyonu’na yapıldı ve varış ülkesi Romanya oldu.