İstanbullular, mağaza vitrinleri ve yasa dışı park edilen araçlar tarafından işgal edilen şehrin kaldırımlarında yürümekten rahatsızlık duyuyor.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Nisan ayı raporuna göre Türkiye’de kayıtlı otomobil sayısı 29 milyon 561 bin 690’a ulaştı. Bu arabaların 5 milyondan fazlası İstanbul trafiğinde bulunuyor ve yayaların sokaklarda gezinmesine nadiren yer veriyor.
Kentin en büyük sorunu haline gelen trafik kural ihlalleri yayaların hayatını tehlikeye atıyor.
Sonuç olarak yayalara ayrılan geçit ve kaldırımlar hem yayaların hem de sürücülerin güvenliği açısından son derece önem taşıyor.
Yayaların karşılaştığı tek sorun kuralları ihlal eden sürücüler değil. İşletmelerin kaldırımlara astığı mağaza vitrinleri, kaçak park edilen araçlar ve bir anda yaya yolu ya da kaldırımlarda beliren scooter ya da motosikletler kentte yürümeyi daha da zorlaştırıyor.
Anadolu Ajansı (AA) ekibi, İstanbul’un farklı yerlerinde yaşayanlara yayaların olumsuz deneyimlerini sordu.
Zafer Erinç, genel olarak araçların dur işaretlerinde durmaması ve sadece engelliler için ayrılmış park yerlerini engelli olmayan kişilerin doldurması nedeniyle sorun yaşadığını söyledi.
Özellikle taksi ve otobüs şoförleri gibi toplu taşıma şoförlerinin kurallara uymadığını söyleyen Erinç, şunları kaydetti: “Kaza yapmadım ama yapanı çok gördüm. Kaldırımda kesintisiz yürümek mümkün değil. Ya önünüze bir araba çıkar ya da kaldırım geçilemez durumdadır.”
Yüksel Sipahi, yayalara geçiş hakkı verme kuralına uymayan sürücülerin çoğunun yaya geçitlerinde bile durmadığını vurguladı.
Kaldırım yenileme projelerinin yayaları zor durumda bıraktığını belirten Sipahi, şöyle konuştu: “Bu sorunlar bitmek bilmiyor. Araçlar, motosikletler, elektrikli küçük arabalar her zaman yaya geçitlerinde Ve kaldırımlar. Ayrıca kaldırım taşları da sökülüp aylarca öyle bırakılıyor. Çözümü yok. Maalesef bizim ülkemizde de durum böyle” dedi.
Hamdi Şahin, araçların kaldırıma park edildiği bir caddeye dikkat çekti: “Motosikletli kuryelerin kaldırımlarda ilerlemesi ve araçların buraya park edilmesi büyük bir sorun. Kaldırımlarda yürümek mümkün değil. Sağda solda yollar dolu. Belediyelerin bu konuda harekete geçmesi gerekiyor” dedi.
Görme engelli ebeveynler daha çok zorlanıyor
Berrin Özdemir, kaçak park edilen araçların çoğunlukla görme engelli insanları etkilediğini, bunun büyük bir saygısızlık olduğunu belirtti.
Cemile İnan, Almanya’dan İstanbul’a tatil için geldiğini ve bebek arabasıyla kaldırımları kullanamadığını söyledi. Çevrede dolaşmak için arabaların yanında yolda yürümek zorunda kaldı. Şöyle açıkladı: “Çok fazla araba var. Çok fazla insan var. İnsanlar kurallara uymuyor. Herkes yolda. Kırmızı ışık varsa beklemeleri gerekiyor.”
Ayrıca Aysun Kargı, özellikle çocuklarını bebek arabasında iterken zorlandığını ifade etti.
“Arabaları park ediyorlar. Kaldırımlar karmakarışık. Bebek arabasını yönlendirebilmem için birinin bana yardım etmesine ihtiyacım var. Yayalara öncelik verilmemektedir. Yürümek her ne kadar zor olsa da bebek arabasıyla yürümek çok daha zordur. Çocuklarımın güvenliğinden endişe ediyorum” diyen anne şunları ekledi: “Bebeğimi bağlamazsam, kaldırımların düzgün olmaması nedeniyle bebek arabasından düşebilir.”