Türkiye Maarif Vakfı, Türkçenin uluslararası bir dil olarak tanınması ve Türkiye kültürünün dünyaya tanıtılması amacıyla stratejik adımlar atıyor.
Vakfın yabancı dil olarak Türkçe öğretimi konusundaki faaliyetleri, Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi’ne (CEFR) uygun olarak hazırlanmış bir müfredata dayanmaktadır.
Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu tarafından onaylanan ve çeşitli üniversitelerden akademisyen ve kurumların katkılarıyla oluşturulan Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretim Programı bu sürecin temel taşını oluşturmaktadır.
Vakıf, özellikle okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde sistemli bir şekilde Türkçe öğretimine büyük önem vermekte, uluslararası dil öğretim standartlarına uygun, zengin ve kapsamlı içerikli eğitim sunmaktadır.
Bu amaçla K-12 düzeylerine yönelik hazırlanan müfredat çerçevesinde Türkçe ders kitapları ve düzeyli yardımcı okuma kitapları geliştirilmiştir.
Türkiye Maarif Vakfı, Türkiye’deki eğitim fakültesi mezunları veya Milli Eğitim Bakanlığı’nda görevli öğretmenler arasından seçilen öğretmenler aracılığıyla okullarda Türkçe öğretilmesini sağlıyor.
Öğretmen seçimi, sınavlar ve Türkçe Öğretmeni Oryantasyon ve Gelişim Programı aracılığıyla titizlikle yapılmaktadır. Bu programda eğitim gören öğretmenler, Türkiye’yi temsil etmek ve Türkçeyi tanıtmak amacıyla yurtdışındaki Maarif okullarına gönderilmektedir.
Her seviyede Türkçe eğitimi
Maarif okullarından mezun olan öğrencilerin en az B2 düzeyinde Türkçe yeterliliğine sahip olmaları ve Türkçe konuşan öğrenciler aracılığıyla dilin uluslararası alanda tanıtılması amaçlanıyor.
Vakfın en büyük hedeflerinden biri, 53 ülkedeki okullarda anaokulundan liseye kadar Türkçe öğretmek.
Ülkenin eğitim ve kültür diplomasisi doğrultusunda, dünya çapında Türkçe öğretimini ve bu alandaki çalışmalarını Türkiye’nin geleceğine yatırım olarak gören vakıf, dünya çapında 467 okulda 53.000 öğrenciye Türkçe öğretiyor.
Türkiye, Türkçe bilen ve yabancı ülkelerdeki vakıf okullarında eğitim görmüş nesiller yetiştirmeyi ülkenin geleceğine önemli bir yatırım olarak görüyor.
Maarif, üniversitelerle işbirliği halinde Türkiye Çalışmaları Merkezleri kurarak Türkçe çalışmaları ve Türkçe öğretimi alanındaki faaliyetlerini sürdürmektedir. Arnavutluk’ta ise TMV Tiran New York Üniversitesi’nde Türkoloji bölümünün açılışını başlattı.
Avrupa’daki Türk çocuklarına destek
Vakıf aynı zamanda Avrupa’daki Türk çocuklarına yönelik çalışmalar yürütüyor ve iki dilli Türk çocuklarının ana dillerinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Avrupa Eğitim Merkezleri kuruyor.
Ayrıca “TMV İki Dilli Çocuklara Türkçe Öğretim Modeli” ile bu çocukların anadillerinin gelişimi desteklenmektedir.
Vakıf, faaliyetlerini Türkiye’deki ilgili kurumlarla koordine ederken, Türkiye Maarif Vakfı ve Türk-Alman Üniversitesi, 22-23 Mayıs tarihlerinde “İki Dilli Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Uluslararası Çalıştayı” düzenledi. Etkinliğe Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Türk Dili Kurumu katıldı. Dernek.