Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremin ardından Adıyaman’da arama kurtarma çalışmaları sırasında hayatını kaybeden Meksikalı kurtarma köpeği Proteo’nun adını taşıyan parkta 45 köpek ücretsiz olarak eğitiliyor.
“Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından Meksika’dan 150 kişilik ekiple Türkiye’ye gelen Proteo, arama kurtarma çalışmalarında görev aldı. Arama çalışmaları devam ederken Proteo hastalandı ve 10 Şubat 2023’te hayatını kaybetti.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, köpeğin adını onurlandırmak amacıyla Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’ndeki köpek eğitim kursuna Proteo adını verdi.
Çeşitli oyun ve eğitim alanlarının yer aldığı 590 metrekarelik parkurda, hayvanların beslenmesi, temizliği, bakımı ve aşıları Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı veteriner hekim ve eğitmenler tarafından yapılıyor. Ayrıca köpeklere “sosyalleşme, duyarsızlaştırma, sokak köpeklerine yaklaşma ve itaat” eğitimleri de veriliyor.
Meksika’da 10 yıl görev yaptı
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Ağaçlandırma ve Bakım Şube Müdürü Cüneyt Canıdemir, AA muhabirine, depremin ardından birçok ülkeden ekipler gibi Meksika’dan da arama kurtarma ekibinin Türkiye’ye geldiğini söyledi. dünya çapında.
Meksika ekibinin Proteo isimli arama kurtarma köpeğini de beraberinde getirdiğini belirten Canıdemir, şöyle konuştu: “Proteo, Meksika Milli Savunma Bakanlığı’nda önemli operasyonlara katıldı, 10 yıl boyunca birçok deprem ve toprak kaymasında görev yaptı. Proteo, depremler sırasında ülkemize geldi. Kahramanmaraş merkezli olarak 29 cenazeye ve hayatta kalan 3 kişiye ulaşmamızı sağladı. Buraya onun adını vermeyi uygun bulduk.”
Her pazar günü 45 sahipli köpeğe ücretsiz eğitim verildiğini anlatan Canıdemir, Proteo adını taşıyan eğitim kursunun büyük ilgi gördüğünü ifade etti.
Köpek eğitmeni Burak Safa Bayram, eğitimleri yarışmalarla desteklediklerini belirterek, “Eğitimde ciddi ilerleme kaydettik. İnsanlar köpeklerini daha iyi tanıyor. 14 haftadır eğitimlerimize devam ediyoruz.”
Eğitime köpeğiyle katılan Çağlar Danacı, kursun açılışında emeği geçenlere teşekkür etti.
Kurstaki ekipmanların köpeklerini hem eğlendirmelerine hem de eğitmelerine olanak sağladığını söyleyen Danacı, şöyle konuştu: “Tamamen ücretsiz bir eğitim. Köpeğimiz biraz antisosyaldi. Bundan şikayetçiydik. Kaygılıydı ve yabancılara evcil hayvan gezdirmezdi. ama buraya gelerek bunu aştık.”