İstanbul’un ikonik Topkapı Sarayı’ndaki gizemli Cariyeler Taşlığı, içindeki Türk hamamı ve Kuşhane Mutfağı, restorasyon çalışmalarının ardından ziyaretçilerini karşılamaya hazır.
Sarayın gözlerden uzak harem bölümünde yer alan cariye odaları, Osmanlı hareminin padişah ailesi, kadın hizmetçiler, cariyeler ve hadımlardan oluşan organizasyon hiyerarşisini gözler önüne seriyor. 16. yüzyılın ortalarında inşa edilen cariye lojmanları, saray eşlerinin kullandığı odalardan oluşuyor. Ayrıca kiler, çamaşır odası ve banyolar bulunmaktadır.
Sadece hamam bölümünde 120’ye yakın eser sergileniyor. Sarayın en eski yapılarından sayılan hamam bölümü tarihte ilk kez ziyarete açıldı.
Milli Saraylar Koleksiyonları tarafından özenle seçilen obje ve heykeller, daha gerçekçi bir deneyim için Osmanlı döneminden sahneleri canlandırıyor.
Kuşhane Mutfağı, yalnızca saray mutfağında hazırlanan yemeklerin Osmanlı padişahlarına servis edilmesi için kullanılıyordu. Ziyaretçiler artık bronz ve gümüş kaplardan gümüş eşyalara kadar çeşitli objeleri görme, Osmanlı yemek ve mutfak kültürüne dair daha fazla detay görme şansına sahip olacak.
Milli Saraylar – Topkapı Sarayı Başkanı İlhan Kocaman, sarayın geri kalan kısmının da yakın zamanda restore edilmesini hedeflediklerini söyledi. Sarayın tüm bölümlerini ziyaretçilere açmayı planladıklarını kaydetti.
Saray yapılarının restorasyonunda uluslararası müze küratörlerinin de yer alması, gelenek ile modernliği başarıyla birleştiren konseptlerin oluşturulmasına ve bu temayı yansıtan sergi düzenlemelerinin oluşturulmasına vesile oldu. İşbirliği sayesinde mekanlar, en son teknolojiye sahip güvenlik, klima, görüntüleme sistemleri ve ekipmanlarını içeren modernizasyondan geçerek sarayın paha biçilmez kültürel mirasının gelecek nesiller için korunmasını ve korunmasını sağladı.