Antalya’da yaklaşık yüzde 40’ı Rus olan bir sahil topluluğu, Türk komşularının Rusça öğrenmesiyle dil değişimi girişimi başlattı.
Aynı zamanda Ruslar özel sınıflarda Türkçe dersleri alarak kendi aralarında daha iyi iletişim kuruyorlar.
Tesis yöneticisi Mikail Hin, bazı komşuların etkili iletişim konusunda karşılaştıkları zorluklara dikkat çekti. Talebe yanıt olarak, yaklaşık 60 sakinin ilgisini çekecek dört aktif dil sınıfı kuruldu. Hin, konuşmayı anlamada kademeli gelişmelere dikkat çekerek memnuniyetini dile getirdi.
Rusya’da yaşayan Tatiana Gaidina, Türk kültürüne olan takdirini paylaşarak Türk komşularına sevgi ve saygı duyduğunu ifade etti. Günlük etkileşimlere girdiğini, yoga ve Zumba gibi aktiviteler yaptığını ve Türkçe öğrenme yolculuğuna başladığını anlattı.
Konyaaltı Sahilinde yer alan sitedeki 149 dairenin 60’ında Rus uyruklular oturuyor. Karşılıklı çıkarlar doğrultusunda birleşen Türk ve Rus komşuları düzenli olarak satranç, bilardo, hokey ve futbol turnuvaları düzenliyor. Ayrıca sitenin lobisinde her iki ülkenin ulusal bayramlarını birlikte kutluyorlar.
Site yönetimi, sakinlerin iletişimin iyileştirilmesi yönündeki taleplerine yanıt vererek, özel bir sınıfta haftada bir kez dil kursu kurdu. Ruslara Türkçe, Türklere Rusça öğreterek, öğretmenleri doğrudan siteye getirerek kültürlerarası anlayışı kolaylaştırmayı amaçlıyorlar.
Hin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk ve Rus komşularının uyum içinde bir arada yaşamasından gurur duyduğunu ifade etti. Kendisi, Türk ve Rus vatandaşların birlikte bayrak salladığı, Cumhuriyetin 100. yıldönümünü kutlayan büyük bir gala da dahil olmak üzere, birliği teşvik etmek amacıyla düzenlenen çeşitli toplumsal etkinlikleri ayrıntılarıyla anlattı.
Rus öğretmen Anna Tikhanovich derslerin verimliliğini övdü. Oturumların haftada üç güne çıkarılması konusunda Ruslar arasındaki talebin altını çizdi, hatta çocukları da dahil etme konusundaki heyecanını dile getirdi.
Dil öğrenimi yoluyla karşılıklı saygıyı geliştirmeyi amaçlayan temel Türkçe ve Rusça öğretilmektedir.
Bölge sakinlerinden Nuri Kaplan, bu dil kursları aracılığıyla Rus komşularıyla diyaloğun geliştirilmesi konusundaki iyimserliğini dile getirdi.
Kaplan, Rusça’yı zorlu bulmasına rağmen engeli aşma konusundaki kararlılığını ifade etti, keyifli derslerin tadını çıkardı ve Rusça konuşmayı sabırsızlıkla bekledi.