Ülke genelinde Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarında 20 milyonu aşkın öğrenci ve 1,2 milyona yakın öğretmen için 2023-2024 eğitim öğretim yılı yaz tatilinin ardından zili çaldı.
Öğrenciler, öğretmenler ve veliler Pazartesi sabahı okulun ilk gününün heyecanını yaşadılar. Geçtiğimiz hafta okul öncesi, birinci sınıf ve dokuzuncu sınıf öğrencilerimize oryantasyon eğitimi verildi. Bu yıl ortaokul beşinci sınıfa başlayacak öğrenciler ve ailelere yönelik özel rehberlik 15 Eylül’e kadar sürecek.
Milli Eğitim Bakanlığı, 20,48 milyon öğrenci ve 1,178 milyon öğretmenin katılacağı 2023-2024 eğitim-öğretim yılı hazırlıkları kapsamında öğrencilere ücretsiz ders kitapları ve yardımcı kaynaklar dağıttı.
Yeni eğitim-öğretim yılı 74.000 okul ve 744.000 derslikte başladı. Bu yıl eğitim ailesine katılan 45.000 yeni öğretmenden 21.560’ı depremin vurduğu güney bölgesinde görev yapacak.
Bakanlık bu yıl eğitim süreçlerinde bir dizi değişiklik yaptı. Yasal düzenlemelerle liselerde devamsızlık koşulları yeniden düzenlendi, sınıf tekrarı yeniden getirildi ve açıköğretime geçiş zorlaştırıldı.
Öte yandan liselerdeki sınavlara kesinlikle şahsen katılım zorunluluğu getirilecek. 6698 Sayılı Kanunda belirtilen kişinin açık rızası olmaksızın kişisel veri işlenmesine olanak sağlayan haller dışında, öğrencilerin kişisel verileri velinin, velisinin veya ilgili kişinin açık rızası olmaksızın işlenemez.
Pazar günü bakanlık, okullarda ilk kez yapılan sınavlara ilişkin bir şemsiye yönetmelik yayınladı. MEB Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği, okullarda birden fazla öğretmen tarafından okutulan derslerin tüm sınavlarının yazılı olarak yapılması zorunluluğunu getirdi.
Okullarda öğretmenlerin yapacağı yazılı sınavlarda açık uçlu ve kısa cevaplı soruların kullanılması, ortak yazılı sınavlar, sınav haftası uygulaması, Türk dili, edebiyatı ve yabancı dil dersleri sınavları gibi pek çok yenilik Dört dil becerisini ölçmeye yönelik uygulama yeni dönemle birlikte hayata geçirilecek.
Yeni eğitim-öğretim yılının ilk dönemi 11 Eylül 2023 Pazartesi günü başlayacak ve 19 Ocak 2024 Cuma günü sona erecek. 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen deprem nedeniyle, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında afet bölgesi iller olarak Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerindeki kamu ve özel okullar belirlendi. Eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde öğrenme kayıplarını ortadan kaldırmak amacıyla bakanlık tarafından hazırlanacak program, 11 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında eğitim-öğretim faaliyetleriyle hayata geçirilecek.
Birinci yarıyıl tatili 13 Kasım 2023 Pazartesi günü başlayacak ve 17 Kasım 2023 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili 22 Ocak 2024 Pazartesi günü başlayacak ve 1 Şubat Cuma günü sona erecek. İkinci yarıyıl 5 Şubat 2024 Pazartesi günü başlayacak ve 14 Haziran 2024 Cuma günü sona erecektir. İkinci yarıyıl tatili 8 Nisan 2024 Pazartesi ile 12 Nisan 2024 Cuma tarihleri arasında olacaktır. 2024-2025 eğitim-öğretim yılı 9 Eylül 2024’te başlayacak.
Depremin vurduğu bölge
6 Şubat’ta yaşanan “yüzyılın felaketi”yle sarsılan ve yüzlerce okulun ağır hasar gördüğü illerden biri olan Malatya’da 2023-2024 eğitim-öğretim yılı pazartesi günü başladı. 410 hasarsız ve hafif hasarlı okulda yaklaşık 153.927 öğrenci eğitime başladı. Diniye Çalık İlköğretim Okulu’nda İlköğretim Haftası’nın başlangıcı dolayısıyla devlet yetkilileri, öğretmenler, öğrenciler ve velilerin katıldığı bir tören düzenlendi.
Programın açılışında konuşan Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır, yeni bir eğitim-öğretim yılını karşılamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “6 Şubat’tan sonra eğitimde bazı aksaklıklar olsa da hazırlıklarımızı azami ölçüde tamamladık. Bu yıl yeniden düzenimizi kuruyor ve yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz.”
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da eğitim ve öğretimin önemine değinerek, şöyle konuştu: “Burada öğretmenlerimize de önemli görevler düşüyor. Eğitimi bir okula hapsetmek, öğretmene endekslemek doğru değil. Eğitimde en önemli unsurlar ve eğitimdir. Eğitim aile, çevre, sonra okul ve öğretmendir.”
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz ise eğitim-öğretim yılının başladığı Pazartesi günü deprem bölgesindeki illerde bir miktar hüzünlü heyecan yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Bu süreci milletimizin kararlılığıyla atlatacağımıza inanıyorum. Öğretmenler, veliler ve öğrenciler.”
Milli Eğitim Bakanlığı olarak yeni eğitim-öğretim yılında önceliklerinin milli ve manevi değerlere uygun çocuk yetiştirmek olduğunu kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu: “Okullarımıza bazı önerilerde bulunduk. Bunlardan ilki fiziki mücadeledir. Mevcut okulumuzda olduğu gibi öğrencilerimizi mümkün olduğunca geleneksel oyunlarla buluşturarak obezite ve aşırı dijital kullanımla mücadele ediyoruz.”
Ayrıca Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Malatya ve afetten etkilenen diğer illerde eğitimin devam etmesi için her türlü tedbirin alındığını söyledi. İlk ders zilinin çalmasıyla birlikte öğrencilere ücretsiz ders kitapları da dağıtıldı.