Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, cumartesi günü yolculuğunu başarıyla tamamladıktan sonra Türkiye’nin büyüyen uzay programına vurgu yaptı.
Gezeravcı, 3. Aksaray Fen Bilimleri Enstitüsü’ndeki röportaj programında, “Uzay yolculuğumuz tek seferlik bir görev değildi. Bir hikayenin başlangıç noktasıydı. Uzay yolculuğumuzda devletimizin iradesiyle var olmaya devam edeceğiz.” Festival, Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü iradesini ve gençlere daha önce düşünmedikleri bir alanda ilham verecek ilerlemeyi vurguluyor.
Bu projenin gençlerin gelecekte izleyeceği yolun sadece başlangıcı olduğunu belirten Gezeravcı, şöyle konuştu: “Yolculuğumuz bir yere varma hikayesi değildi, sadece başlangıçtı. Uzay sektörüne uzak bir ülke değiliz. Uzay alanında oluşturduğumuz uydular yıllardır dünya çapında farklı yörüngelerde uçuyor ve ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Eksik olduğumuz tek şey insanlı uzay görev alanıydı. Ocak ayında attığımız adımın ardından buna yönelik ikinci adımı da yörünge altı araştırma uçuşuyla attık. Uzay yolculuğumuzun sadece bir seferlik bir heyecan ya da bir görev olmadığını, bir hikayenin başlangıç noktası olduğunu ısrarla söylüyorum. Uzay yolculuğumuzda devletimizin iradesiyle var olmaya devam edeceğiz.”
Gezeravcı, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde pek çok projeyi planlı bir şekilde hayata geçireceğini belirterek, “Şu anda 2026-2028 yılları arasında Ay Araştırma Projesi kapsamında ürettiğimiz roketin Ay’a ulaştırılmasının planlanması yapılıyor. ilk önce kendi motorumuz sert bir şekilde iniyor ve ikinci göreve bir araştırma modülü gönderiyoruz. Bu projelere çok da uzak değiliz.”
Program, soru cevap bölümünün ardından Gezeravcı’ya verilen hediyeyle sona erdi.