Ege’nin kıyı kenti İzmir’in sulak alanlarında kışlayan kuşların sayısında geçen yıla göre gözle görülür bir artış gözlendi.
Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 4’üncü Bölge Müdürlüğü Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen İzmir’de 14 sulak alanda nüfus sayımı çalışmaları sürüyor.
Sivil toplum kuruluşu üyeleri (STK) ve gönüllü kuş gözlemcileri, uzmanların rehberliğinde, Gediz, Bakırçay, Güzelhisar deltaları ve İzmir Körfezi gibi bölgelerde teleskop ve dürbün kullanarak kuşları tek tek veya grup halinde sayıp kayıt altına alıyor.
Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü ve Kış Ortası Su Kuşları Sayım Koordinatörü Hasan Paşalı, sayımların Uluslararası Sulak Alan Ajansı’nın su kuşu popülasyonlarını belirlemek amacıyla düzenlediği küresel bir çalışma olduğunu söyledi. Su kuşlarının mevsimsel göç hareketleri sırasında Ocak ve Şubat aylarında yapılan sayımlara 52 kişilik bir ekip katılıyor.
Geçtiğimiz yıl yapılan nüfus sayımlarında İzmir, Muğla, Aydın ve Manisa’daki 28 sulak alanda 79 farklı türden toplam 164 bin 666 kuş kaydedilmişti. En sık görülen türler arasında flamingo, sakarmeke, gümüş martı ve fiyus yer aldı.
Paşalı, İzmir’de bu yılki sayımların tamamlandığını, diğer bölgelerde çalışmaların sürdüğünü bildirdi. Geçtiğimiz yıl kuşların en çok görüldüğü alanlar Gediz Deltası, Bafa Gölü, Büyük Menderes Deltası ve İzmir Körfezi oldu. Dikkate değer türler arasında 43.000 flamingo ve 34.000 sakarmeke yer alıyordu. Sürmeli çulluk ve taraklı ördek gibi olağandışı manzaralar da belgelendi.
Bu yılki kuş sayımlarına ilişkin değerlendirmeler sürerken Paşalı, kuş sayılarında önceki yıla göre artış yaşandığını kaydetti. Nüfus sayımının tamamlanmasının ardından kesin sonuçlar kamuoyuyla paylaşılacak.