Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle açılan tarım kütüphanesi, Uşak’ta 2024 Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları Federasyonu (IFLA) adayları arasında ilk beşte yer aldı. Yeşil Kütüphane Ödülü.
İki yıl önce “tarımsal kütüphane” olarak yeniden düzenlenen ve UNDP’nin Sosyal İnovasyon Ödülü’nü alan Banaz İlçe Halk Kütüphanesi, çevre dostu tarımı desteklemek için teoriyi pratikle bütünleştiriyor ve sürdürülebilir bir yeşil kütüphane modeline yönelik hizmetler sunuyor.
Tarımsal kütüphane modeli, kültürel hizmetlere katkı sağlamakta ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerini destekleyerek yerel kalkınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
Kütüphanede, kütüphaneyi ziyaret eden öğrencilerin tarımsal faaliyetlerde bulunabileceği, yadigâr tohumlara ayrılmış bir bölüm bulunmaktadır. Öğrenciler kütüphanenin bahçe alanında tohumlardan sebze ve meyve yetiştiriyorlar. Ayrıca atalık stoklardan üretilen tohumların iade edilmesi şartıyla kendilerine tohum da verilmektedir. Kütüphane bahçesinde böcek oteli, meyve atıklarından organik gübre üretimi için kompost sistemi ve küçük bir sera yer alıyor.
Ödül için kısa listeye alındı
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı kütüphane, yeşil kütüphane projelerine ve kütüphanelerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkılarını ödüllendiren “IFLA Yeşil Kütüphane Ödülü”ne aday gösterilerek ilk beş ülke arasında yer aldı.
Banaz Bölgesi Halk Kütüphanesi, Çin, İrlanda, Slovenya ve Ukrayna’daki kütüphanelerin yanı sıra dünya çapındaki birçok yeşil kütüphane ve proje arasında yer alıyor.
Bitki yatakları, tohum kütüphanesi, kompost kutusu, yağmur suyu toplama, böcek oteli ve “tüketen toplumdan üreten topluma” sloganıyla kütüphanenin tarım odaklı yeşil kütüphane modeli, uluslararası jüri tarafından övgüyle karşılandı.
IFLA Yeşil Kütüphane Ödülü’nü kazananlar Ekim ayında açıklanacak.
Uşak Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Ceylan, AA muhabirine, Banaz İlçe Halk Kütüphanesi’nin yıllardır ilçeye hizmet verdiğini, 2022 yılından bu yana da tarım kütüphanesi olarak faaliyet gösterdiğini söyledi.
Ceylan, projeleri için olumlu geri dönüşler almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Sürdürülebilir yeşil kütüphaneler konsepti için IFLA’ya başvurduk. Bakanlığımızla işbirliği içinde Türkiye’de bu alanda başvuru yapan ilk kütüphaneyiz. Güçlü bir proje hazırladık. Bu başvuru için bakanlığımız ve genel müdürlüğümüzle bir dosya hazırladık. Bu dosyada yeşil kütüphane, sürdürülebilir kütüphanecilik ve bu ilk çalışmanın neler gerektirdiğini, kullanıcı sayıları ve yeşil kütüphaneler ve sürdürülebilir kütüphanecilik konusundaki geri bildirimlerini anlattık. Sonuç olarak IFLA’nın yeşil sürdürülebilir kütüphaneler konseptinde ilk beş kütüphane arasında yer aldık.”
Ceylan, kütüphanede pek çok faaliyet yürütüldüğünü belirterek, şöyle konuştu: “Kütüphanemiz, bitki yatakları, aile yadigarı tohumlar, tohum kutuları, böcek otelleri, kompost makineleri ve yağmur suyu hasadı başta olmak üzere sürdürülebilir ve çevre dostu bir yaklaşımla kütüphaneciliğe yeni bir format kazandırıyor.”
Kısa listede yer almanın mutluluğunu dile getiren Ceylan, Türkiye’de tarıma dayalı kütüphanelerde bir ilki gerçekleştirmenin önemine vurgu yaparak, “Bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”