Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan Afyonkarahisar’daki Frig Parkurları’nda yaklaşık 115 dağcı unutulmaz bir yürüyüş gerçekleştirdi.
Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun yıllık faaliyet programı çerçevesinde düzenlenen “Frig Yolları Trekking” etkinliği, Kütahya Valiliği himayelerinde Frig Kültür Varlıklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (FRİGKÜM) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Federasyonu Dağcılık İlleri Kütahya, Eskisehir ve Afyonkarahisar İl Temsilcilikleri tarafından organize edilmektedir. Organizasyon Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi. Etkinliğe 23 farklı ilden sporcu katıldı.
115 sporcu, teknik ekip ve yetkililerin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, doğa tutkunları için eşsiz manzaralar eşliğinde Frig coğrafyasının mistik atmosferi keşfedildi.
Etkinliğe Afyonkarahisar Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu ve Spor Hizmetleri Müdürü Yılmaz Erşen de katılarak katılımcılara teşekkür etti. Katılımcılar, Frigya’nın zengin kültürel mirasını ve doğal güzelliklerini keşfetmenin yanı sıra, dayanışma ve sporun bir araya geldiği unutulmaz bir deneyim yaşadılar.
Tarihe kısa bir bakış
Afyon’un Frig Vadisi veya Türkçe adıyla Frig Vadisi, Türkiye’nin Afyonkarahisar ilinde yer alan tarihi açıdan önemli bir bölgedir. Adını bir zamanlar bölgede yaşamış olan antik Frig uygarlığından almıştır.
M.Ö. dokuzuncu yüzyılda Anadolu’da Türkiye’nin Afyon-Eskişehir-Kütahya bölgesinde kurulan Frig uygarlığı, dünyada sadece bu bölgede yaşamıştır. Bölgenin yoğun tüf kayalıklarından yararlanan Frigler yaşam alanları, mezarlar, şapeller ve kaleler inşa ettiler. Tüf kayalarından inşa edilmiş yapıları günümüze kadar gelmiştir.
Hititlerin M.Ö. 1700’den başlayarak 500 yıllık hakimiyetinden sonra, M.Ö. 1200’de dağılıp Anadolu’ya Frigler adı verilen bir kavmin göçü başlamıştır. Frigler, M.Ö. 750 civarında siyasi üstünlük elde etmişlerdir.