Antalya’da 43 yaşındaki mimar Bora Dumlupınar, iş kazasında ağır yaralandı ve tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşti. Organları ailesi tarafından bağışlanarak 6 hastaya umut oldu.
Çağdaş İş İnsanları Derneği Antalya Şubesi eski başkanı ve 3 çocuk babası olan Bora Dumlupınar, Muratpaşa ilçesinde 23 Mayıs’ta Akdeniz Yeni Sanayi’deki bir iş yerinde yüksekten düştü. 112 Acil Çağrı Merkezi’ne haber verilmesi üzerine Çevredekilerin müdahalesiyle olay yerine gelen sağlık ekibi, ilk müdahalesinin ardından kendisini Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırdı. Hastanenin yoğun bakım ünitesine kaldırılan Dumlupınar, 29 Mayıs’ta beyin ölümü gerçekleşene kadar orada tedavi gördü. Akdeniz Üniversitesi Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü yetkilileri, Dumlupınar’ın ailesiyle bir araya gelerek organ bağışının önemini anlattı. Aile, Bora Dumlupınar’ın tüm organlarını bağışlamayı tercih etti.
Diğer hastalara umut
Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi’nde gerçekleştirilen ameliyatlarla Dumlupınar’ın iki böbreği 34 ve 43 yaşlarındaki kadın hastalara başarıyla nakledildi. Diğer dokuları doku bankasına nakledilen Dumlupınar’dan 3 hasta yararlandı. Bağışlanan karaciğer 53 yaşındaki hastaya nakledildi. Bora Dumlupınar, cenaze evinde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.
Organ bağışının önemine vurgu yapan Bora Dumlupınar’ın ağabeyi Beşir Dumlupınar, şunları söyledi: “Kardeşim maalesef işiyle ilgili olarak yüksek bir yerden düşerek trajik bir kaza sonucu beyin travması geçirdi. Organ bağışının öneminin bilincinde olarak organ bağışında bulunduk. Başkalarına hayat verme düşüncesiyle organlarını bağışlamayı seçti. Geriye kalan çocuklarına da Allah uzun ömürler versin. Organ bağışını herkesin bilmesi lazım. Bir kaza olursa yarın organa ihtiyacınız olabilir. Herkesin birbirini ayakta tutması ve devam ettirmesi için Allah’ın ruhu şad olsun.