Emine Erdoğan, Çarşamba günü Dünya Çevre Günü’nde sıfır atık projesinin küresel ölçekte yaygınlaştırılması amacıyla Sıfır Atık Seçkin Kişiler Danışma Kurulu’nun ikinci toplantısına başkanlık edecek.
Video konferans formatında gerçekleşecek toplantıda, Türk First Lady’nin öncülüğünü yaptığı Sıfır Atık girişiminin faaliyetlerinin küresel seferberliğe yönelik çalışmaları da dahil olmak üzere birçok konu ele alınacak.
Girişim, New York’taki 78. Genel Kurul toplantısında sıfır atık iyi niyet beyanını imzalayan ilk liderlerden biri olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğini aldı.
Başlangıçta First Lady ve BM başkanı tarafından imzalanan iyi niyet beyanı, aralarında Katar, Fransa, Güney Kore, Paraguay ve Küba’nın da bulunduğu 30’a yakın devlet başkanının eşleri tarafından onaylandı.
Danışma kurulu, Başkan Yardımcısı Jose Manuel Moller, İcra Kurulu Başkanı ve Algramo Kurucusu, Sierra Leone ve Surinam’ın ilk hanımları, akademisyenler ve daha fazlasının da aralarında bulunduğu 12 üyeden oluşuyor.
Geçtiğimiz yıl, BM Genel Kurulu sıfır atık girişimlerinin önemini resmen kabul etti ve 30 Mart’ı, 2023’ten itibaren her yıl kutlanacak olan Uluslararası Sıfır Atık Günü olarak ilan etti.
Bu yıl Mart ayında Guterres, Türk First Lady’ye Sıfır Atık Konusunda Seçkin Kişiler Danışma Kurulu’na başkanlık etmeyi kabul ettiği için teşekkür etti.
Erdoğan’ın himayesinde 2017 yılında başlatılan Sıfır Atık Projesi bugüne kadar çok sayıda ödüle layık görüldü. Proje, 2018 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından “Sıfır Atık, Sıfır Açlık” ödülüne layık görüldü.
Proje, 2021 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından “UNDP Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Ödülü” ve Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Habitat) tarafından “Atık Bilge Şehirler Küresel Şampiyon Ödülü”ne layık görüldü. 2022 yılında ise Dünya Bankası tarafından verilen “Akdeniz Parlamenterler Meclisi Ödülü” (PAW Ödülleri) ve “İklim ve Kalkınma Liderliği Ödülü”nü aldı.
Türkiye’yi temiz, gelişmiş ve sürdürülebilir bir ülke haline getirmek amacıyla atık oluşumunun azaltılması, geri dönüşümün teşvik edilmesi ve kaynakların korunmasına yönelik çalışmaları ile dünya markası haline gelen proje, Türkiye adına aday gösterildi ve 16. Genel Kurul’da da onurlandırıldı. Toplantı 9-10 Mart 2022’de Dubai’de düzenlendi.